Język niemiecki na pograniczu-wywiad z Martą Szlachetką

Język niemiecki na pograniczu ma szczególne znaczenie. Mieszkańcy przygraniczni codziennie stykają się z kulturą i rynkiem pracy Niemiec, co sprawia, że znajomość tego języka otwiera przed nimi wiele drzwi. W rozmowie z Martą Szlachetką, absolwentką filologii germańskiej i założycielką Szkoły Języka Niemieckiego, odkrywamy, dlaczego warto inwestować w naukę niemieckiego, jakie daje to możliwości oraz jakie wyzwania wiążą się z jego nauczaniem. Pani Marta, z pasją i doświadczeniem, dzieli się swoimi obserwacjami na temat roli języka niemieckiego na pograniczu i opowiada o swojej misji edukacyjnej.

Renata Hryniewicz: Od ponad 10 lat uczy Pani języka niemieckiego dzieci, młodzież i dorosłych. Dlaczego właśnie ten język?

Marta Urbanek Szlachetka: Wychodzę z założenia, że mieszkając przy niemieckiej granicy to nie język angielski to nasz mus, a język niemiecki to plus. Tutaj zdecydowanym atutem dla każdego pracodawcy – zarówno w naszym regionie przygranicznym, jak i na sąsiednich terenach za Odrą- jest znajomość języka niemieckiego. Cały czas nie mogę się pogodzić z tym, że na terenie przygranicznym, w szkołach państwowych pierwszym językiem obcym jest język angielski. Każdy z nas zna kogoś, może ma w rodzinie, a może nawet sam codziennie dojeżdża do pracy w Niemczech.

Kiedyś zapytałam moich dorosłych kursantów, którzy pracują po niemieckiej stronie, czy ich dzieci uczą się języka obcego. Odpowiedzieli mi: tak, języka angielskiego oczywiście! A ja się zapytałam, dlaczego to nie j.niemiecki? I dopiero wtedy dotarło do nich, jak ważna jest nauka tego języka, dlaczego sami chodzą na kurs i przyznali, że żałują, że wcześniej nie trafili na kurs- najlepiej już w szkole podstawowej.

Czyli warto, a nawet trzeba, w tym regionie uczyć się właśnie języka niemieckiego…

To nam otwiera granice, daje ogromne możliwości, rozwija nas. Możemy podjąć naukę w sąsiednim kraju lub wyjechać na wymianę, dostać wymarzoną pracę, możemy bez ograniczeń zwiedzać i poznawać innych ludzi- i to nie tylko w Niemczech. Jest mnóstwo krajów, gdzie możemy swobodnie porozumiewać się w tym języku. Ja wyjeżdżając na wakacje jeszcze nigdy nie spotkałam się z sytuacją, gdzie nie dogadałabym się po niemiecku- czy to w Hiszpanii czy Turcji.

Czy Pani zdaniem tutaj – na granicy, dużo ludzi zna język niemiecki na tyle, żeby dogadać się z sąsiadem zza Odry?

Często słyszę: „coś tam umiem powiedzieć”, albo „Kali jeść, Kali pić, ale ważne, że się dogadam”. Oczywiście! To świetnie, że próbujesz, ale jak długo możesz komunikować się w ten sposób? Kiedy kursant zauważa, że to nie jest najlepszy sposób, przychodzi do mnie, bo wie, że tego potrzebuje. Kiedy chce być w pracy traktowany poważnie, kiedy wie, że może podpisać lepszy kontrakt z klientem, awansować na lepsze stanowisko pracy, to ja wiem, jak mu pomóc.

Jak powstała szkoła, skąd pomysł?

Jestem osobą, która kocha ludzi. Kocham pracę z ludźmi, bezpośredni kontakt z nimi i ogromną satysfakcję, którą daje mi nauczanie. Nauczanie jednak nie w tradycyjny sposób, tylko takie, które jest zgodne z moimi założeniami tego, jak powinna nauka wyglądać. Malutkie grupy (max.6 osób), zajęcia indywidualne, wspaniała atmosfera, brak oceniania, najnowocześniejsze metody i pomoce dydaktyczne, a przede wszystkim ciągły rozwój jednak w tempie dostosowanym indywidualnie do każdego ucznia- to wszystko jest receptą na pokochanie języka niemieckiego nawet przez uczniów, którzy wcześniej mieli problemy w szkole i nie polubili tego języka. Bardzo chciałam stworzyć takie miejsce, które będzie zupełnie odstawać od tradycyjnej szkoły. W 2014 roku, czyli zaraz po studiach i z pomocą mojej nauczycielki języka niemieckiego z lat dziecięcych, z głową pełną inspiracji, postanowiłam stworzyć moje własne miejsce- szkołę języka niemieckiego.

Jakie działania podejmuje szkoła, aby zapewnić wysoką jakość nauczania?

Szkoła rozwija się i mam na pokładzie wspaniałe lektorki, które jako native speakerki oraz tłumaczki, wpierają naukę naszych kursantów. Jestem również w zamkniętej grupie właścicieli szkół językowych, która kilka razy w roku spotyka się, aby porozmawiać o naszych szkołach, inspirować się oraz przede wszystkim szkolić. Zapraszamy wtedy do nas najlepszych szkoleniowców i metodyków z całej Polski, aby nasze zajęcia były zawsze atrakcyjne i skuteczne.

 

 

Czytaj też: Trwają prace nad nową aplikacją mobilną dla mieszkańców